Jakie kursy online mógłbym zrobić

Jakie kursy online mógłbym zrobić?

Data publikacji 28 lutego 2019 autor Dawid Tumiński

Każdy, komu w głowie zaświtała myśl, że też mógłby spróbować zacząć tworzyć kursy online, zastanawiał się: Ale o czym miałbym zrobić ten kurs?

Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie prosta i złożona: Z czegokolwiek, ale z czegoś konkretnego.

Już wyjaśniam.

Każdy z nas ma jakieś doświadczenie i umiejętności, a bardzo dobrze widać to na przykładzie właśnie kursów online.

Ich tematyka jest niezwykle różnorodna: to nie tylko kursy z szeroko pojętej informatyki czy biznesu, ale też rozwoju osobistego, sztuki, pisarstwa, sportu, gotowania i właściwie z każdej kategorii, jaką można tylko sobie wyobrazić.

Z jednej strony to świetna rzecz, bo oznacza, że jedyne, co cię ogranicza to własne umiejętności i wyobraźnia. Z drugiej jednak sugeruje, że konkurencja jest spora.

Znajdź niszę

Dlatego projektując swoje kursy online dobrze jest pomyśleć nie tylko na temat tego, co umiesz robić i czego mógłbyś nauczyć, ale też jak ten kurs będzie umiejscowiony między innymi o podobnej tematyce.

Trudno na przykład wymyślić kurs z obsługi Photoshopa, który będzie prawdziwym powiewem świeżości, ale np. kurs

„Podstawy Photoshopa dla architektów”

to już co innego.

Faktem jest też, że zdecydowana większość kursów online jest po angielsku, dlatego jeśli chcesz swój kurs stworzyć po polsku, może być ci nieco łatwiej znaleźć swoją niszę.

Ba! Może się okazać, że będziesz prawdziwym pionierem w danej tematyce, Wtedy warto sprawdzić raczej czy na twój kurs jest popyt, a nie czy dany temat nadaje się na kurs.

Cechy instruktora

Jeśli zaś chodzi o cechy, które powinien mieć odnoszący sukcesy instruktor online, to z pewnością odrobina odwagi.

Nie da się udostępnić swojej pracy publicznie i pokazać swojej twarzy bez wykazania pewnego rodzaju odwagi: do przyjęcia krytyki czy do odniesienia porażki.

Musisz mieć też w sobie chęć uczenia się nowych rzeczy.

Nie ma się co oszukiwać: „napisanie” kursu na temat dobrze ci znany to ta łatwiejsza część procesu.  Trzeba jeszcze nauczyć się technicznych aspektów opracowania, nagrania i promowania nagranego materiału.

Tak przy okazji, jeśli nie bardzo wiesz, jakiego sprzętu potrzebować będziesz do nagrania swojego kursu, zerknij na ten artykuł.

Popularne tematy

Największą popularnością wśród kursów online cieszą się tematy związane z informatyką, zwłaszcza programowaniem, cyberbezpieczeństwem czy tworzeniem aplikacji i stron www.

Popularne są także tematy związane z rozwojem biznesu i umiejętności miękkich, a także z szeroko pojętym designem.

Kursy z obsługi pakietu graficznego Adobe (zwłaszcza Photoshop i Illustrator) czy projektowania grafiki 3D, zawsze znajdują studentów.

Co ciekawe, różne platformy kładą mniejszy lub większy nacisk na konkretne kategorie. Np. Udemy na informatykę i biznes, a Skillshare na projektowanie graficzne i marketing.

Każda z platform dostępnych dla niezależnych instruktorów (takich jak ty!) różni się od siebie. Ma swoje plusy, minusy i osobliwości, o których szerzej poczytasz tutaj,

Nie przejmuj się jednak, jeśli twoje ewentualne kursy online nie mieszczą się w żadnej z tych kategorii. Jeśli dobrze rozpoznałeś swoją niszę i wiesz, że jest zainteresowaniem twoim tematem, to po prostu zacznij działać!

Jeśli jednak jesteś dopiero na etapie badania swojej niszy, sprawdź te przydatne narzędzia i techniki, które pomogą określić ci potencjalne zainteresowanie twoim kursem.

PODSUMOWANIE

Świat kursów online przyjmie każdy temat i każde zagadnienie.

Ważne jest jednak wstępne określenie swojej niszy i później dobre spozycjonowanie konkretnego kursu.

– Dobry instruktor jest odważny, bo nie boi się wystawić swojej pracy i nazwiska pod publiczną ocenę, ale też lubi uczyć się nowych rzeczy, dzięki czemu jego kursy są tylko lepsze i lepsze.

– Jeśli twoje kursy online będą na tematy związane z informatyką, rozwojem biznesu, rozwojem osobistym czy grafiką komputerową, będziesz mieć dużo łatwiejszy start i szanse powodzenia.

– Jeśli twoje kursy są z każdej innej tematyki, to może być to dla ciebie fantastyczną okazją do zdominowania konkretnej niszy, która z czasem może wspaniale urosnąć.

Komentarze

Brak komentarzy

Skomentuj